Wakacje, wczasy, apartamenty, noclegi i kwatery w Kotorze

Kotor


Risan

Data: 28 sierpnia 2010 autor: Admin
Risan

Risan

Spośród niegdyś całkowicie omijanych przez turystów krajów, Czarnogóra cieszy się obecnie ogromną popularnością, w pełni wykorzystując zaszłe przemiany polityczne. Obecnie, jest to także jeden z chętniej odwiedzanych państw o wyjątkowo krótkiej turystycznej tradycji. Jednak bogactwo atrakcji przyrodniczych jak i kulturowych sprawia, że do Czarnogóry naprawdę warto się wybrać. Gdzie natomiast zacząć zwiedzanie? Nigdzie indziej, a w regionie Kotoru, Boki Kotorskiej. Tutaj właśnie przyroda malowniczo łączy się z kulturą, natura z architekturą, góry zaś z wodą. To właśnie w Zatoce Kotorskiej znajdują się najdalej na południe wysunięte fiordy i najlepiej zachowane miasta, wśród których prym wiedzie Kotor. Będąc w okolicy, nie można jednak poprzestać na samym Kotorze, bowiem w okolicy pełno jest miast, które – choć nie tak znane – bywają daleko bardziej interesujące. I tak też nieodłącznym punktem zwiedzania Boki Kotorskiej winien być Risan, najstarsza osada w regionie, bowiem założona już w IV wieku p.n.e.. Niektóre źródła sugerują nawet, że osadnictwo w miejscu obecnego Risanu swymi początkami sięga nawet epoki brązu!

Miasteczko skryte jest między dwoma pasmami górskimi, w północnej części Kotorskiej, w cieniu Gradiny, szczytu sięgającego 202 metrów n.p.m.. Obecnie, w Risanie mieszka nieco ponad dwa tysiące osób, które w dużej mierze utrzymują się z turystyki – kiedy Czarnogóra odłączyła się od Serbii, ruch turystyczny nagle się ożywił. I choć głównym jego celem wciąż są malownicze zabytki Kotoru, Risan jest o wiele ciekawszy z historycznego punktu widzenia. Na uwagę zasługują zabytki starożytności i z czasów rzymskich – warto w szczególności przyjrzeć się mozaikom, które sprawiają doprawdy imponujące wrażenie. Także cerkiew św. Piotra i Pawła koniecznie wymaga odwiedzenia. Poza tym, warto przespacerować się wąskimi uliczkami Risanu, których urok sprawia, że automatycznie chłonie się atmosferę starożytności. Niewiele jest miejsc, w których cofnięcie się w czasie byłoby aż tak proste.

Koniec końców, ani Risan, ani Perast, ani nawet Kotor z osobna nie oddają prawdziwego uroku Boki Kotorskiej. By w pełni nacieszyć się jej pięknem, trzeba odwiedzić znacznie więcej miejsc, także tych nie tak bardzo znanych, a – co nie mniej istotne – najlepiej zatrzymać się w Zatoce na co najmniej kilka tygodni, by choć przez chwilę zakosztować czarnogórskiego życia.


  • Kategorie↑ Do góry