Wakacje, wczasy, apartamenty, noclegi i kwatery w Kotorze

Kotor


Pałac Pima

Data: 19 marca 2015 autor: Admin

Pałac Pima

Pałac Pima zajmuje wschodnią część Placu Mąki. Pałac został wybudowany pod koniec XVII wieku, prawdopodobnie po wielkim trzęsieniu ziemi w 1667 roku. Szlachecka rodzina Pima była znana już w pierwszej połowie XIV wieku, Rusin Pima i jego synowie Petar i Vita. Rodzina miała kilka prominentnych osobistości: Jeronim Pima, humanistyczny poeta, który żył na początku XVII wieku i który, jak oprócz pisania w językach łacińskim i włoskim, tworzył także w języku narodowym; Ljudevit Pima, który żył w połowie XVII wieku i był doktorem prawa, profesorem i prodziekanem na uniwersytecie w Padwie. Wielu mieszkańców Kotoru studiowało na tej uczelni po ukończeniu gimnazjum w Kotorze, które zostało ustanowione w XIII wieku; Bernard Pima, który żył w połowie XV wieku i był poetą-humanistą, laureatem nagrody Kapitolu Rzymskiego.

Chociaż Pałac Pima datowany jest na XVII wiek, ostatnie badania wykazały istnienie starej średniowiecznej ulicy, później zmodyfikowanej, która kiedyś mijała tylne części pałacu. W tej części budynku zostały odkryte pozostałości wcześniejszych faz jego konstrukcji z romańskimi i gotyckimi oknami.

Pima Pałac został zbudowany w kombinacji stylów renesansu i baroku. Podstawowa koncepcja pałacu, zdominowana przez ganek z dwoma tarasami z archiwoltami towarzyszącymi z portalem głównym i wewnętrzny dziedziniec, z którego system schodów i galerii prowadzi do wyższych pięter, jest renesansowa. Elementy barokowe są widoczne w wykończeniach szczegółów architektonicznych głównej fasady, zwłaszcza długi balkon na drugim piętrze, oparty na 12 nawiasach. Portal główny nosi herb rodziny Pima.

Na początku XX wieku, dodano dwa piętra powyżej centralnej części pałacu. Zostały one zbudowane w celu pomieszczenie Morskiej Szkoły Kotoru i zostały usunięte po 1979.


  • Kategorie↑ Do góry