Wakacje, wczasy, apartamenty, noclegi i kwatery w Kotorze

Kotor


Pałac Księcia (Duke’s Palace)

Data: 12 września 2011 autor: Admin
Pałac Księcia

Pałac Księcia

Pałac Księcia lub Pałac Proveditora w Kotorze to budynek o skromnej i prostej architekturze. Nabył tę nazwę, ponieważ służył jako siedziba książąt miasta, proveditorów. Podczas weneckich rządów w Zatoce książęta byli mianowani przez Wenecję. Pierwotnie pałac książąt Kotoru położony był na Placu św. Tryfona. Jednakże, podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku pałac został całkowicie zniszczony, a książę Alvise Foscarini i cała jego rodzina zginęła.

Po 1667 książęta Kotoru przenieśli się do nowej siedziby, do budynku, który obecnie nazywany jest pałacem księcia. Budynek pełnił tę funkcję aż do 1788 kiedy to został przekształcony w koszary. Pałac posiada wydłużony kształt. Leży w pobliżu murów miejskich i głównej bramy miasta i zajmuje całą zachodnią stronę głównego placu w mieście zwanego Placem Broni. Najwięcej informacji na temat pałacu pozostało z okresu po przekształceniu go w koszary, kiedy to pokoje dla strażników i magazyny do użytku publicznego zlokalizowane były na parterze, a bursy dla żołnierzy na pierwszym i drugim piętrze.

Niektóre XIX-wieczne ryciny i fotografie z końca tego samego wieku pokazują Pałac Księcia z drewnianym balkonem z zadaszeniem, wspierane przez renesansowe kamienne wsporniki na drugim piętrze. Balkon rozciągał się wzdłuż całej długości pałacu. Dzisiaj, 55 metrowy balkon żelbetonowy zastępuje stary, drewniany.


  • Kategorie↑ Do góry