Wakacje, wczasy, apartamenty, noclegi i kwatery w Kotorze

Kotor


Pałac Drago

Data: 12 września 2011 autor: Admin
Pałac Drago

Pałac Drago

Pałac Drago położony jest na Placu św. Tryfona. Należał do słynnego rodu Drago. W okresie między XIII i XVIII wiekiem rodzina słynęła z wielu wybitnych osobistości działających w zakresie kultury i sztuki oraz życia gospodarczego i politycznego Kotoru. Herb rodowy ze smokiem jest wyryty w kilku miejscach nad portalami i oknami.

Pałac został dobudowany do starszego pałacu (obecnie rezydencja biskupów), zbudowanego w pobliżu katedry. W pierwszej Księdze Notarialnej Kotoru, obejmującej lata 1326 – 37, znajduje się informacja, że Jelena, córka słynnego kupca Medosa Tomina Drago, postawiła obszerny dom rodzinny, w pobliżu katedry biskupa kotorskiego Rajmunda.

Pałac Drago składa się z dwóch części, północnej zbudowanej w późnogotyckim stylu z przełomu XIV i XV wieku i południową (naprzeciwko Placu św.Tryfona), przebudowaną w stylu renesansowo-barokowym pod koniec XVII wieku. Na fasadzie od strony placu, nad sklepionym pasażem, znajduje się okno renesansowe, które jest zwieńczone rzeźbionym aniołem z rozpostartymi skrzydłami. Nad aniołem, na drugim piętrze, jest ozdobione okno w stylu gotyckim. Północną fasadę zdobią duże triforium i monoforia na drugim piętrze. Po trzęsieniu ziemi w 1979 roku północna elewacja została gruntownie odnowiona, ze szczególnym uwzględnieniem elementów dekoracyjnych.

Ostatni członek rodu Drago zmarł na początku XIX wieku, wtedy pałac przeszedł na własność gminy Kotor i służył w interesie publicznym. Przez długi okres mieścił w swym murach przedszkole, a tuż przed trzęsieniem ziemi w 1979 roku stanowił kamienicę z apartamentami. Po renowacji, którą zrobiono po trzęsieniu ziemi, pałac został oddany Regionalnemu Instytutowi Ochrony Dziedzictwa. Podczas rekonstrukcji szczególną uwagę zwrócono na wnętrza pałacu, a zwłaszcza przy dużym „Gotyckim salonie” z drewnianym stropem, położonym na drugim piętrze. Salon jest najpiękniejszym przykładem gotyckiej architektury i wykończenia wnętrz.


  • Kategorie↑ Do góry