Wakacje, wczasy, apartamenty, noclegi i kwatery w Kotorze

Kotor


Pałac Buca

Data: 19 marca 2015 autor: Admin

Pałac Buca

Pałac Buca zajmuje zachodnią część Placu Mąki. Był to duży i wybitny pałac rodziny Buca, wybudowany, według wszelkiego prawdopodobieństwa, na początku XIV wieku. Poprzez liczne remonty, które w kolejnych okresach nastąpiły, pałac stracił swój prawdziwy charakter. Pałac należał do słynnej rodziny szlacheckiej Buca. Na początku XIV wieku rodzina miała trzech znaczących członków: Trifun Buca, który był wysłannikiem serbskiego króla Milutin na dworze papieskim w Awinionie i emisariuszem na dworze króla Francji Carlo de Valois. Jego służba przyniosła mu przywileje, łącznie z kwiatem lilii (Fleur-de-Lys), symbolem królów francuskich, który obecnie znajduje się w rodzinnym herbie; Nikola Buca, który dowodził jednostką żołnierzy pancernych Kotoru, w armii serbskiej cesarza Dusana, w bitwie pod Velbužd w 1330. Później został „protovestijarem” (minister finansów), księciem dworzan na dworze Duszana i jego emisariuszem w Wenecji; i Mihailo Buca (brat Nikoli), który był wysłannikiem króla Milutin w Dubrowniku, Chorwacja,  i cesarza Dusana w Wenecji, i jednym z najbogatszych obywateli Kotoru swego czasu, będącym właścicielem licznych osiedli i domów w okolicy.

Pałac prawdopodobnie poniósł duże straty w wyniku trzęsienia ziemi w 1667 roku. W tym okresie, możliwości ekonomiczne rodziny Buca spadły i nie byli w stanie przywrócić świetności pałacowi. W konsekwencji, został on podzielony na trzy części, a później zrekonstruowany przez swoich nowych właścicieli, zgodnie z ich smakiem i dostępnymi środkami finansowymi.

Północna część pałacu zachowała swój oryginalny podział na trzy piętra i w dużym stopniu elementy oryginalnej konstrukcji. Jego fasada posiada okna z barokowymi ramami, dwie gotyckie tarcze z herbami rodziny Buca z kwiatami lilii i portal na parterze wykonany przez przedłużenie oryginalnych gotyckich, które kiedyś miały ostre łuki. Centralna część została odrestaurowana przez rodzinę Paskvali, którzy dodali do niego piętro. Jej fasadę zdobią drzwi i okna z barokowym ramami i portal, który prezentuje herb rodziny Paskvali. Południowa część, znana jako „Old Post Office” została wyremontowana w skromnym, XIX- wiecznym stylu.

Podczas ostatniej rekonstrukcji pałacu, po trzęsieniu ziemi z 1979 roku, pozostałości romańsko-gotyckich okien i drzwi zostały odkryte we wschodniej elewacji, która jest skierowana na plac i na fasadzie zachodniej, która jest skierowana na morze.


  • Kategorie↑ Do góry