Wakacje, wczasy, apartamenty, noclegi i kwatery w Kotorze

Kotor


Pałac Bizanti

Data: 12 września 2011 autor: Admin
Pałac Bizanti

Pałac Bizanti

Pałac Bizanti został zbudowany w XIV wieku. Po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w 1667 pałac zmienił swój oryginalny wygląd. Zostało dodane północne skrzydło pałacu, o czym świadczy widniejący na wschodniej ścianie herb z inicjałami Nikola Bizanti i rok budowy 1674. Oba skrzydła pałacu połączone są z wewnętrznym dziedzińcem z klatką schodową, która nadaje pałacowi formę renesansową. Okna, portale, schody mają charakter barokowy.

Pałac Bizanti jest częścią budynków położonych między placami Broni i Mąki. Prawie wszystkie te budynki były własnością rodziny Bizanti.

Szlachecka rodzina Bizanti po raz pierwsze została wymieniona w historycznych źródłach w XI wieku. Członkowie rodziny znani byli jako wybitni marynarze, pisarze, profesorowie, duchowni, itp. Nikola Bizanti bardzo przyczynił się do renowacji i powiększenia pałacu po trzęsieniu ziemi w 1667 roku. W tym czasie pełnił funkcję sędziego i był jednym z najbardziej wpływowych obywateli Kotoru. Po zniszczeniu w trzęsieniu ziemi starego Pałacu Książęcego, znajdującego się na Placu św. Tryfona, Pałac Bizanti służył tymczasowo jako rezydencja księcia.

Kompleks Pałacu Bizanti składa się ze starszego pałacu, wybudowanego prawdopodobnie na początku XVII wieku, dodany po wielkim trzęsieniu ziemi, wewnętrznego dziedzińca z klatką schodową, tarasem z balustradami wykończonymi przed 1690 rokiem, i trzykondygnacyjnego budynku wybudowanego pod koniec XIX wieku, częściowo w miejscu kościoła św. Mikołaja patrona Marynarzy.

Mimo, że nie prezentuje się bogato na zewnątrz, Pałac Bizanti posiada kilka ważnych, głównie barokowych elementów dekoracyjnych. Ma nieregularną płaszczyznę uziemienia, pierwsze piętro zostało zaprojektowane jako „piano nobile”, z układem typowym dla pałaców regionu Zatoki Kotorskiej, składającym się z centralnego salonu i czterech pokoi. Kamienne portale w barokowych ramach w salonach i drewniany strop zostały wspaniale zachowane.


  • Kategorie↑ Do góry