Wakacje, wczasy, apartamenty, noclegi i kwatery w Kotorze

Kotor


Klimat Kotoru

Data: 28 sierpnia 2010 autor: Admin

Czarnogóra stopniowo absorbuje coraz większą część europejskiego ruchu turystycznego. Choć państwo to do niedawna było niemal całkowicie pomijane, dzisiaj stanowi dużą atrakcję, ciesząc oczy turystów wspaniałymi atrakcjami, ale także mile łechcąc dumę wciąż znaczącą oryginalnością. Wakacjami w Czarnogórze mało kto może się pochwalić, przez co pobyt tam staje się jeszcze przyjemniejszy. Jak jednak z pogodą, by przytoczyć najczęściej zadawane, związane z wakacjami pytanie? Nie ma najmniejszego problemu. Choć Czarnogóra leży w pełni na obszarze występowania klimatu podzwrotnikowego, różni się od w zależności od części kraju. W strefie przybrzeżnej, zatem i całej Boce Kotorskiej, klimat jest ciepły, śródziemnomorski. Pada rzadko, woda zaś osiąga bardzo przyjemne temperatury. Kotor jest tego najlepszym przykładem.

W czerwcu temperatura powietrza w Kotorze oscyluje wokół 25 stopni, w lipcu i sierpniu sięgając 28, zaś we wrześniu 24 stopni. Także maj i październik nie wydają się złe na urlop w rejonie Kotoru – wówczas temperatury sięgają odpowiednio 21 i 19 stopni. Nocą jest nieco chłodniej, spokojnie jednak – wykluczywszy grudzień, styczeń i luty – wybrać można się pod namiot. W okresie od maja do września oczekiwać można także minimum ośmiu godzin słonecznych dziennie. Deszczu pada niewiele, nieco więcej w porze zimowej. I – wydawałoby się – najważniejsze – temperatury wody. W Zatoce Kotorskiej, zwłaszcza nabrawszy bałtyckich doświadczeń, pływać można dosłownie przez cały rok. W sezonie letnim, oczywiście, woda jest najcieplejsza – od czerwca do października nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.

Warunki panujące na wybrzeżu Czarnogóry, czyli choćby w przytoczonej Boce Kotorskiej, nijak w rzeczywistości mają się do głębi lądu. To właśnie należy mieć na uwadze, planując wyjazd – choć Czarnogóra jest krajem niewielkim, ponadto położonym w obrębie jednej strefy klimatycznej, jej klimat różni się niezwykle wyraźnie. Krótko mówiąc, im dalej w głąb lądu, tym zazwyczaj chłodniej, a i opadów spodziewać się należy częstszych. To jednak w żadnym wypadku nie powinno zniechęcać odwiedzających do wycieczki w głąb tego malowniczego kraju.


  • Kategorie↑ Do góry